Podsumowanie Tygodnia Cittaslow w Rynie

26.09.2017

24 września 2017 r. w sali widowiskowej Ryńskiego Centrum Kultury odbyło się podsumowanie pełnego wrażeń Tygodnia Cittaslow w Rynie. Co roku samorządy zrzeszone w międzynarodowej sieci miast Cittaslow organizują wydarzenia promujące ideę Miast Dobrej Jakości Życia. Akcja ma przybliżyć mieszkańcom wiedzę o ruchu Cittaslow i korzyściach jakie ze sobą niesie. Z tej okazji w naszym mieście odbyły się wydarzenia edukacyjne, kulturalne i sportowe promujące dobre życie w sieci miast Cittaslow. W tym roku w organizację Tygodnia Cittaslow w Rynie zaangażowali się: Zespół Szkolno – Przedszkolny, Biblioteka Publiczna, Ryńskie Centrum Kultury, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej oraz Sekcja Strzelecka „Sokół”. Podczas podsumowania Tygodnia Cittaslow odbyło się ogłoszenie wyników zawodów i konkursów organizowanych przez poszczególne jednostki oraz wręczenie nagród.

W Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Rynie podczas Tygodnia Cittaslow odbyły się konkurencje sportowe, zawody biegowe, warsztaty plastyczne oraz lekcje wychowawcze, podczas których uczniowie zapoznali się z ideą miast Cittaslow. Dodatkowo odbył się Wielki Test Wiedzy o Sieci Miast Cittaslow zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną dla uczniów klas IV- VI.

Biblioteka Publiczna z okazji Tygodnia Cittaslow przygotowała już po raz piąty grę Miejską „Rynolandia”. W tym roku w grze wzięło udział 12 uczestników, którzy zostali dobrani w cztery drużyny:

- „RAKTIM”, w składzie: Mateusz Bykowski, Michał Mścichowski, Kamil Domański

- „ŚLIMAKI”, w składzie: Weronika Frydrycy, Hubert Szkatuła, Hubert Plaga

- „WIELKA TRÓJKA”, w składzie: Anna Onyszko, Weronika Ackiewicz, Laura Pawelczyk

- „ŻÓŁWIE”, w składzie: Paweł Onyszko, Monika Onyszko, Artur Pawelczyk

Spośród powyższych drużyn, najlepsza okazała się „WIELKA TRÓJKA”, która zwyciężyła tegoroczną „Rynolandię”.

Biblioteka Publiczna zorganizowała także Wielki Test Wiedzy o Sieci Miast Cittaslow, który odbył się w dwóch etapach. Pierwszy z nich przygotowany został w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Rynie, dla uczniów klas IV –VI. W teście wzięło udział 21 uczniów, którzy zostali podzieleni na 7 drużyn trzyosobowych. Zwycięzcami Testu zostali:

Spośród uczniów klas IV: Anna Onyszko, Monika Konik, Laura Pawelczyk – klasa IV A

Spośród uczniów klas V: Oskar Klijer, Maksymilian Patyński, Michał Bernaciak – klasa V B

Spośród uczniów klas VI: Zuzanna Zabost, Gabriela Jocz, Aleksandra Dziekońska – klasa VI B

Test odbył się także w Bibliotece Publicznej w Rynie, do którego przystąpiło ośmiu uczestników. Spośród nich najlepsze okazały się dwie osoby: Pani Bożena Cantop oraz Pani Aleksandra Steć, które zdobyły po 33 pkt. W dogrywce zaledwie jednym punktem wygrała Pani Aleksandra Steć.

Ryńskie Centrum Kultury z okazji Tygodnia Cittaslow przygotowało „Krzyżówkę ze ślimakiem”. Spośród prawidłowo rozwiązanych krzyżówek, podczas niedzielnego podsumowania Tygodnia Cittaslow, zostało wylosowanych 5 nagród. Trzy nagrody pocieszenia, które wylosowały: Bogusława Szymańska, Nikola Taradejna oraz Agnieszka Kozłowska – Budka, nagroda za II miejsce, którą wygrała Julia Basiul oraz nagroda główna – smartwatch, którą zdobyła Joanna Halicka.

Podczas sobotniego południa w Ryńskim Centrum Kultury odbyły się warsztaty plastyczne pod hasłem: „Ślimak, ślimak wystaw rogi” oraz kino rodzinne, podczas którego można było zobaczyć film animowany: „Turbo ślimak”.

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Rynie, również włączyło się w wydarzenia Tygodnia Cittaslow organizując Regaty o Puchar Burmistrza Gminy Ryn, które odbyły się w sobotę i niedzielę. W regatach wzięły udział cztery drużyny, które walczyły o zwycięstwo na jachtach typu „Omega”. Zwycięska okazała się załoga, w której skład wchodzili uczestnicy z Warszawy i Ostrowca Świętokrzyskiego.

W niedzielę odbyły się również II Otwarte Zawody Strzeleckie o Statuetki Ślimaka Cittaslow, zorganizowane przez Sekcję Strzelecką „SOKÓŁ”. Zawody odbyły się w konkurencjach: „Wielobój strzelecki” oraz „Sokole oko”. W pierwszej z nich wyróżnionych zostało sześciu zawodników. Pierwsze trzy miejsca zostały nagrodzone statuetkami Ślimaka Cittaslow, pozostałe dyplomami, natomiast zwycięzca konkurencji "Sokole Oko" otrzymał medal.

I miejsce: Niezbecki Grzegorz

II miejsce: Bełbot Szymon

III miejsce: Staszewski Mirosław

IV miejsce: Sadkowski Wojciech

V miejsce: Büttner Waldemar

VI miejsce: Dziokan Wojciech

W konkurencji „Sokole Oko” zwyciężył Pan Marcin Mazur.

Po podsumowaniu wszystkich wydarzeń zorganizowanych z okazji Tygodnia Cittaslow, odbył się koncert Zespołu „Czerwony Tulipan”.

Serdecznie dziękujemy wszystkim organizatorom za przygotowanie poszczególnych wydarzeń oraz uczestnikom za aktywny udział w zawodach i konkursach.

Poniżej przedstawiamy fotorelację z Tygodnia Cittaslow w Rynie.

Events of the day 10 Sierpień 2018 (piątek)
Events of the day 11 Sierpień 2018 (sobota)
Events of the day 12 Sierpień 2018 (niedziela)
Events of the day 18 Sierpień 2018 (sobota)

XLVII Sesja Rady Miejskiej w Rynie 20 lipca 2018 r.

XLVII Sesja Rady Miejskiej w Rynie 20.07.2018 r.